אחד האלמנטים החשובים והבסיסיים ביותר בכל מסע פרסום, הוא מילות המפתח. אבל בחירת מילות מפתח רלוונטיות היא רק חלק אחד של התהליך. החלק השני, הוא בחירת סוג ההתאמה הרלוונטי ביותר. לאחרונה הצגנו סוג התאמה חדש הנקרא :"תכונת שינוי של ההתאמה הרחבה", שמיד נדגים את השימוש בו ונפרט מדוע הוא עדיף על שיטת התאמה הרחבה.

מהי "תכונת השינוי של ההתאמה הרחבה": 
שיטת התאמה זו היא וריאציה של ההתאמה הרחבה, ולכן היא לא מוגדרת כקטגוריה בפני עצמה כמו למשל, "התאמה לביטוי" או [התאמה מדוייקת]. באנגלית אגב, שיטה זו נקראת Broad Match Modifier, כי כאמור אנחנו "מעדכנים" או מוסיפים "טוויסט" להתאמה הרחבה, הרגילה.כיצד משתמשים בשיטה זו: 
פשוט מוסיפים את הסימן "פלוס" (+) בצמוד לכל מילה ומילה שמרכיבה את הביטוי שלנו. בעברית, הפלוס יהיה צמוד מצד ימין של כל מילה ובאנגלית, הפלוס יהיה בצד שמאל של המילה. זכרו שמילת מפתח באדוורדס, יכולה להיות מורכבת מכמה וכמה מילים. לדוגמה:

+קייטרינג +לאירועים


מדוע מומלץ להשתמש בשיטה זו, בעצם?


1. קהל רחב, אך עם זאת גם רלוונטי

מפרסמים רבים רוצים להגיע לקהל הלקוחות הרחב ביותר ולכן בוחרים את ההתאמה הרחבה. אבל אז, תנועה רבה מגיעה מגולשים שמחפשים שאילתות דומות, שכלל לא רלוונטיות לעסק של המפרסם. למשל מילת מפתח: קייטרינג לאירועים.

מילת מפתח כזו בהתאמה רחבה יכולה לגרום לשאילתות שונות ולא רלוונטיות להציג את המודעה, כגון: דיגיי לאירועים, צלם לאירועים, הפעלות לאירועים, וכן הלאה. הוספת הסימן (+) לידי כל מילה, עדיין תיחשב כהתאמה רחבה, אבל הרבה יותר ספציפית ומדוייקת, מכיוון שכל מילה שלידה יש את הסימן (+), חייבת להיכלל במחרוזת החיפוש (השאילתה) של הגולש, כשהוא מחפש בגוגל.כאמור בדוגמא שלעיל, זה יראה כך: +קייטרינג +לאירועים
בדוגמה שלעיל, אם מישהו יחפש מוסיקה לאירועים - אז המילה אירועים אמנם מופיעה בשאילתה של הגולש, אבל המילה קייטרינג, לא. לכן המודעה לא תוצג, וזה טוב לנו כדי למנוע תנועה לא רלוונטית. מה יוצג? ביטויים כמו קייטרינג לאירועים במרכז, המלצות לקייטרינג לאירועים זולים, וכד.

2. גמישות טובה יותר

התאמה לביטוי (המרכאות) היא גם התאמה מצויינת, אבל פחות גמישה מאשר זו עם סימני הפלוס. מדוע?

אם נבחר את מילת המפתח בהתאמה לביטוי "קייטרינג לאירועים", המודעה עשויה להופיע בתוצאות החיפוש בגוגל אם גולש חיפש את הביטויים הבאים: קייטרינג לאירועים בצפון, המלצות לקייטרינג לאירועים זולים ,וכד. כלומר, הביטוי שקבענו חייב להופיע בשאילתה של הגולש במלואו ולפי הסדר המדוייק של המילים, גם אם הגולש הוסיף לשאילתה שלו בגוגל מילה (או יותר) לפני או אחרי הביטוי שהגדרתם במסע הפרסום שלכם.

אך מה היה קורה אם היינו מגדירים את אותה המילה\ביטוי עם סימני הפלוס (כלומר +קייטרינג +לאירועים)? במקרה הזה היינו יכולים להציג את המודעה גם לאנשים שמחפשים ביטויים ש"שוברים" את הביטוי כגון: קייטרינג מומלץ לאירועים, איפה אני מוצא קייטרינג מומלץ לאירועים בצפון, או אפילו אם סדר המילים התהפך, למשל תכנון אירועים עם קייטרינג, וכן הלאה. זכרו: כל עוד המילה שהגדרתם לצידה את סימן הפלוס בחשבון שלכם, נמצאת גם במחרוזת החיפוש של הגולש - המודעה שלכם תוכל להופיע! עם התאמה לביטוי, היינו מאבדים את הגולשים הללו למרות שהם מאוד רלוונטיים לעסק שלנו.

3. ציון איכות משופר

נכון שציון איכות הוא אלמנט דינמי שעשוי להשתנות כל הזמן בהתאם לגורמים רבים, אבל במקרים רבים הוספת סימני הפלוס למילות המפתח שלנו, עשויה לשפר את ציון האיכות הראשוני. מדוע? מפני שהרלוונטיות והגמישות שסוג ההתאמה עם סימני הפלוס מאפשרים, לרוב משפרים את הביצועים. וביצועים טובים יותר, משפיעים בין היתר על ציון האיכות. זכרו שהמערכת מקצה למילת מפתח ציון איכות ראשוני שהיא מוצאת לנכון בהתאם לגורמים שונים ועכשיו, המילה צריכה "להוכיח את עצמה" (מבחינה סטטיסטית, כלומר ביצועים): אם היא טובה ואיכותית - הציון ישאר כפי שהוא או שהוא יעלה. אם לא, הוא ירד.

4. שיפור מילות מפתח עם "נפח חיפוש נמוך" 

אם יש לכם ביטויים (במרכאות) שיש להם חיווי "נפח חיפוש נמוך", המשמעות היא שכנראה לא הרבה משתמשים מחפשים את הביטוי כפי שהגדרתם אותו. אבל השימוש בסימני הפלוס (+) הופך כאמור את הביטוי לגמיש הרבה יותר, ולכן קיימת סבירות גבוהה שהחיווי יעלם, וסטטוס מילת המפתח יהפוך ל"כשיר", שאומר שמילת המפתח כשירה להפעיל את המודעות שלכם!

לסיום, מספר נקודות שחשוב לזכור בנוגע להתאמה עם סימני הפלוס: 

  • אם ישנן מילות מפתח שאינכם מעוניינים שיפעילו את המודעה (כלומר, שהן לא רלוונטיות לכם בכלל), השתמשו במילות מפתח שליליות
  • סוג התאמה זה, עדיין נחשב התאמה רחבה וככזה עשוי להפעיל מילות מפתח דומות או וריצאיות של מילות המפתח שבחרתם. למשל המילה עם סימן הפלוס +כובע, עשוי להפעיל ביטויים קרובים דומים כגון כובעי או כובעים 
  • שיפור בציון האיכות לאחר שינוי מילת מפתח עם סוג התאמה מסויים אינו מובטח, אבל יחד עם שיטות עבודה מומלצות נוספות כמו קביעת מבנה חשבון נכון ובחירת טקסט ודף נחיתה נכונים במודעות - הסיכוי לשיפור ציון האיכות יעלה 
  • לא ניתן לשלב בין סוגי התאמה שונים יחד עם סימני הפלוס, למשל: +קייטרינג +[אירועים במרכז] או +"קייטרינג לאירועים" +במרכז לא יעבדו כמו שצריך. עם זאת, בהחלט אפשר לבחור מילות מפתח בהתאמה רחבה ולהוסיף את סימן הפלוס רק לחלק מהן, למשל: +קייטרינג לאירועים +במרכז. במקרה זה, המילה קייטרינג והמילה במרכז חייבים להופיע בשאילתה של הגולש, אך המילה לאירועים, לא חייבת להופיע בשאילתה. 

למידע נוסף על סוגי התאמה בכלל, בהם גם סוג ההתאמה עם סימני הפלוס, בקרו במרכז העזרה שלנו.


נכתב על ידי אורי, צוות Google AdWords