הערת העורך: היום נחלוק מספר טיפים מאת בעל אתר ב-AdSense דייב טיילור, הבעלים ומחבר התוכן באתר askdavetaylor.com. דייב טיילור פועל באינטרנט במשך יותר משלושים שנה, ומספק תוכן טכני שימושי במשך כל תקופה זו. תוכלו למצוא אותו בכתובת http://www.davetayloronline.com/.

עבודתו של בעל אתר ב-AdSense כרוכה במאמץ לא פשוט ליצור איזון, משום שלאחר שנרשמת עלייה ברווחים, נוצר באופן טבעי הרצון להפנות את תשומת הלב אל ההכנסות. הבעיה עם התמקדות בהכנסות היא שהדבר מעביר את תשומת הלב מיצירת התוכן השימושי ביותר עבור הקוראים. וללא הקוראים, אין קהל שניתן להציג בפניו מודעות.

אני יודע את זה משום שזהו אתגר שגם אני מתמודד עמו, בתור בעל אתר ב-AdSense. אני מפעיל אתר פופולרי בתחום התמיכה הטכנית, בשם 'שאל את דייב טיילור' (Ask Dave Taylor) ומאז 2003, אני מתמקד במתן תשובות לשאלות טכניות באופן פשוט, נגיש וחופשי. בשנה שעברה ביקרו באתר שלי יותר מ-18 מיליון גולשים -- אבל מדובר בעסק, לא בתחביב, ולכן חשוב לי להפיק רווח מקסימלי מכל מבקר.

אני בטוח ששמעת ש"התוכן הוא הדבר החשוב ביותר" ושהאתרים הטובים ביותר מכילים תוכן באיכות גבוהה, המתעדכן באופן קבוע, ומספקים ערך ללקוחותיהם. זה נכון, וחשוב להתמקד בעיקר בחוויה שאתה מספק לקורא שלך.

אבל בכל זאת, קיים מתח מסוים. זו המשיכה אל הצד האפל, במושגים של "מלחמת הכוכבים". מהו שביל הזהב המושלם על ציר התוכן/הכנסות?

כך אני מנסה ליצור איזון...

המקום הראשון שבו אני מבקר מדי שבוע הוא Google Analytics. הנתונים מספקים לי חומר למחשבה, למשל מספר המבקרים שמשתמשים במכשירים ניידים. נתון זה עזר לי להחליט כמה כסף כדאי לי להשקיע בגירסה ידידותית לנייד של האתר שלי (ומתי להוסיף את 'AdSense לתוכן לנייד' לתמהיל הפרסום שלי). בנוסף, Google Analytics מציג את הדפים הפופולריים ביותר באתר שלי, נתון המספק תובנות נהדרות בנוגע למקומות שבהם הקוראים מבקרים בתדירות הגבוהה ביותר. משום שאני ממיין את כל התוכן שלי לפי קטגוריות, הדבר עוזר לי לברר אם הדרכות בנושא Sony PSP מניבות יותר תנועה מאלו העוסקות ב-Apple iPod, לדוגמה.

חבר את Google Analytics ל-AdSense (כן, באתר שלי מופיע מאמר עם הנחיות כיצד לעשות זאת) ותוכל להפיק דו"ח על הדפים הרווחיים ביותר שלך, המציג את המתאם בין התנועה והרווחים ב-AdSense. כך תוכל ליהנות משיטה מהימנה שתאפשר לך לברר, למשל, אם המאמר שהוספת לבלוג שלך לפני שלושה חודשים מניב היום 11% מכלל הרווחים של האתר שלך.

כעת אתמקד בפיתוי להפנות את תשומת הלב אל הרווחים.

נבחן את הנושא מזווית אחרת. ישנו שם שמתאר בעלי מסעדות שמתמקדים אך ורק ברווחים שהם מפיקים מכל לקוח, ומעלים מחירים כל הזמן: פושטי רגל. מצד שני, בעל מסעדה שאינו מברר מהם הפריטים הפופולריים, אילו מנות מיוחדות זוכות לפופולריות ואינו מקדיש תשומת לב לתנודות במחירים של חומרי הגלם, מסתכן בכך שימצא את עצמו עם תפריט שאינו תואם את רצון הלקוחות -- וגם הוא יגיע לפשיטת רגל.

אני מקדיש את רוב זמני ותשומת לבי ליצירת התוכן הטוב ביותר האפשרי, ומציב את הרצון שלי להפיק רווחים מקסימליים כיעד משני, שאותו איני שוכח במהלך העבודה. הרצון להפיק רווחים מקסימליים אינו הבסיס של העסק שלי, אבל הוא עוזר לי לפתח אותו בצורה היעילה ביותר.

אם אתה בעל אתר ב-AdSense במשך זמן רב, אני מקווה שכבר מצאת את האיזון בין התמקדות בתוכן לבין פיתוח הצד העסקי של האתר שלך. אם לא, הנה הצעה המבוססת על הניסיון שצברתי במשך שנות עבודתי עם AdSense: פעם בחודש, התעמק בצורה רצינית בדו"חות AdSense שלך, כדי להבין אילו קטגוריות, נושאים ודפים באתר שלך מניבים ביצועים טובים. הצב יעד להפיק עוד תכנים דומים נוספים במהלך 30 הימים הבאים, ולאחר מכן הפסק לחשוב על הרווחים והתמקד אך ורק בדברים שתוכל לתרום לקהילת הלקוחות שלך. חזור על תהליך זה שוב ושוב.

-------

פורסם על ידי ראינה ראתי, מנהלת שותפים אסטרטגיים, AdSense