אחד מהיתרונות הגדולים של האינטרנט הוא שבזכותו יש לנו מידע מדהים ובידור מופלא בקצות אצבעותינו. אנחנו יכולים לצפות בסרטונים, להאזין למוזיקה, לקרוא מאמרים חדשותיים ועוד הרבה יותר באופן מידי. עם זאת, חשוב לזכור שיתכן ועבודות אלה מוגנות באמצעות חוקי זכויות יוצרים.

אנחנו רוצים להקדיש רגע כדי להסביר את המדיניות של AdSense בנוגע לחומר המוגן בזכויות יוצרים ולהעניק מספר טיפים לגבי הציות למדיניות זו.

מדיניות AdSense
הצגת מודעות לצד חומר המוגן בזכויות יוצרים שאין לך הרשאה להשתמש בו מנוגדת למדיניות שלנו. במילים פשוטות, לא ניתן להציג מודעות AdSense לצד תוכן המוגן בזכויות יוצרים שמפר חוקי זכויות יוצרים, או לצד קישורים לתוכן כזה. תקנון התוכנית מפרט את הנושא עוד יותר.

מה מוגן בזכויות יוצרים?
באופן כללי, כל יצירה מקורית שמופיעה באינטרנט מוגנת בחוק זכויות יוצרים. ישנם מספר חריגים, כגון חומר עובדתי לחלוטין, או חומר שעבר לרשות הציבור. אך בדרך כלל, טווח הכיסוי של חוק זכויות היוצרים הוא רחב ביותר.

האם יש לך זכות להשתמש בחומר?
ברוב המקרים, ללא רשיון ספציפי או החרגה מסוימת, אין לך את הזכות להציג את רוב חומרי הבידור המובילים כגון תוכניות טלוויזיה, סרטים ומוסיקה פופולרית באתר שלך.

אם יצרת תוכן חדש לגמרי, רוב הסיכויים שאתה הבעלים של זכויות היוצרים. ככלל, אתה רשאי להרוויח מתוכן מסוג זה בכל דרך שתרצה. אם לא יצרת את התוכן, או שיצרת אותו באמצעות תוכן של אנשים אחרים כחומר המקור, עליך לשאול את עצמך אם יש לך רשיון או אם חלה חריגה במקרה זה.

ייתכן שהשגת רשות מבעלי זכויות היוצרים להצגת החומר באתר שלך. רשות מסוג זה נקראת בדרך כלל רישיון. במקרה זה, כל עוד השימוש שלך הוא במסגרת הרישיון שברשותך, הכל בסדר.

יש גם חריגות לחוק זכויות היוצרים שעשויות לחול על השימוש שלך. שימוש הוגן בארצות הברית, וחריגות דומות במקומות אחרים, מאפשרים סוגי שימוש מסוימים בחומר המוגן בזכויות יוצרים. דוגמאות נפוצות הן ביקורת או מלגות. כמו כן, יש חריגות אחרות לחוק זכויות היוצרים.

איננו רוצים ש-AdSense ישמש בדרכים שעלולות לתמוך בהפרת זכויות יוצרים, לכן אנחנו מעדיפים ללכת על בטוח לפעמים, במידה ואתר לא יכול להציג בסיס משפטי ברור לשימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים או לקישור אליו.

קישור למארחי שיתוף קבצים
הצגת מודעות באותו דף שבו מופיעים קישורים לאתרים המארחים חומרים המוגנים בזכויות יוצרים ללא הרשאה מנוגדת למדיניות שלנו. זכור שאתרים אלה קיימים בצורות שונות כגון פורומים, בלוגים או אתרים קהילתיים.

דיווח על מופעים של הפרת זכויות יוצרים
אם לדעתך אתר שמשתתף בתוכנית AdSense מציג את החומר שלך המוגן בזכויות יוצרים מבלי שיהיו לו הזכויות לכך, דווח על כך באמצעות טופס זה או על ידי לחיצה על הסמל 'מודעות שנבחרו'. אם ברצונך לקבל מידע נוסף על סוגיות של זכויות יוצרים ו-AdSense, אנחנו ממליצים לבקר במרכז העזרה שלנו.


------
פורסם על ידי בן ברקהוף,  צוות מדיניות AdSense