כאשר Docstoc הושקה בשנת 2007 כיעד מקוון המיועד לסייע לעסקים קטנים להתפתח, הפרסום היה מקור ההכנסה היחיד שלה. כשהחברה גדלה, המודל העסקי שלה התפתח וכלל גם מנויים בתשלום. שוחחנו לאחרונה עם ג'ייסון נזאר, מנכ"ל Docstoc, על השפעת הפרסום על עסק המסחר האלקטרוני שלהם.
ג'ייסון אומר שעם הגידול במספר המנויים, התחולל ב-Docstoc ויכוח פנימי סוער בנוגע לשאלה האם מודעות מסיחות את דעת המשתמשים וגורמות להגבלת מספר המנויים. ג'ייסון הוא חסיד של בדיקות ושל קבלת החלטות על סמך נתונים. לכן הוא הסיר את כל המודעות מהאתר למשך יום אחד, כדי לראות אם הדבר יוביל לגידול במספר המנויים.
עם יותר מ-600,000 מבקרים ליום, תוצאות הניסוי היו חד-משמעיות: להסרת המודעות לא הייתה השפעה ניכרת על מספר ההמרות למנויים. למעשה, לא חל שיפור גם בערכים של מעורבות משתמשים, כגון משך הביקור באתר ותצוגות דף לכל משתמש, מה שמפריך את המיתוס שמודעות יוצרות ניכור בקרב המשתמשים.
ג'ייסון הגיע למסקנה שניתן לקיים איזון בין הפעלת עסק למסחר אלקטרוני לבין הצגת מודעות באתר, משום שהקהל של האתר אינו הומוגני. במקרה של Docstoc, בעוד שחלק מהאנשים מוכנים לשלם עבור תוכן איכותי, אחרים מעוניינים לקבל מידע במהירות. כשאין ל-Docstoc אפשרות לספק מידע למשתמשים שמשתייכים לקבוצה השניה, פרסום רלוונטי להקשר עוזר להשיב על השאלה שלהם - וכך, Docstoc מסוגלת להרוויח הכנסות ממשתמשים שלא סביר שיעברו המרה למנויים בתשלום. משתמשים שהשקיעו בשירות ובתוכן נרשמים לשירות המנויים, גם כשמוצגות מודעות AdSense. "מבחינת ההכנסה הכוללת, ברור שמצבנו טוב בהרבה כשאנו מפעילים באתר הן פרסום והן סחר אלקטרוני", הוא אומר.
ג'ייסון ממליץ לבעלי אתרים לבדוק בפועל כל מוצר שבו הם משתמשים באתר, ולקבל החלטות על סמך נתונים, ולא על סמך דעות סובייקטיביות וגחמות. "אם יש לך אתר ברשת המדיה שמקבל תנועה רבה, AdSense ומוצרים דומים הם דרך מצוינת להגדיל את ההכנסות. אפילו אם יש לך הזדמנויות כגון יצירת הפניות ממודעות, מסחר אלקטרוני ומנויים, אל תסיר את מוצרי המודעות - מצא דרך ליצור הרמוניה בין המוצרים, משום שכך תרוויח יותר כסף".
קרא את תיאור המקרה המלא בקטע 'סיפורי הצלחה' במרכז העזרה.


פוסט זה הוא חלק מ-"PubTalk" - סדרת שיחות עם בעלי אתרים.
-----
פורסם על ידי יאמיני גופטה, מנהל שיווק מוצרים